Nové cyklotrasy v meste a regióne

Rekreačná cyklistika je na Slovensku čoraz rozšírenejším a populárnejším športom. Rozmanitý reliéf krajiny, dobre značené turistické trasy a cyklotrasy a prírodné či kultúrne pamiatky poskytujú vhodné podmienky pre cykloturistiku. Bicykel je ideálnym a lacným prostriedkom na využitie voľného času, na spoznávanie nových miest a krajov, pôsobí však pozitívne na fyzické a psychické zdravie človeka.

V novomestskom regióne máme 3 hrady, 2 jazerá využívané v letných mesiacoch na rekreačné či športové účely, niekoľko národných prírodných rezervácií a chránených oblastí, ďalších vzácnych historických pamiatok, lesov, výhľadov z rozhľadní a iných turisticky zaujímavých a vyhľadávaných bodov.

Všetky tieto body sú dobre dostupné z Nového Mesta nad Váhom, nie všetky však cyklistickými cestami. Často musia cyklisti jazdiť po úzkych cestách, neprehľadných zákrutách či zarastených alebo poškodených krajniciach, čo môže byť nebezpečné pri strete s automobilmi. To by mohli vyriešiť oddelené cesty pre cyklistov najmä do okolitých obcí, odkiaľ denne jazdia na bicykli ľudia aj do práce.

Chcel by som nadviazať na novovytvorené cyklochodníky v meste a dobudovať sieť takýchto chodníkov až na Zelenú vodu a na už existujúcu Vážsku cyklomagistrálu prechádzajúcou okolo Zelenej vody severne k obci Beckov a južne smerom k obci Považany (odkiaľ začína dobre značená asfaltová cyklotrasa až do Piešťan).

Trenčiansky samosprávny kraj v júli 2014 podpísal so Slovenským cykloklubom (SCK) a Klubom slovenských turistov (KST) Dohodu o spolupráci s turistami a cyklistami, ktorý má pomôcť rozvoj cestovného ruchu v kraji. Ďalšie informácie o projekte cyklotrás v Trenčianskom kraji nájdete na stránkach www.tsk.

V spolupráci SCK s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR bol vytvorený webový portál, ktorý je zameraný na cykloturistické trasy v Trenčianskom kraji.

 

Najzaujímavejšie turistické trasy boli spracované do sprievodcu, ktorý si môžete pozrieť tu:

{fcomment}

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates
Pre Váš lepší používateľský zážitok používame na tejto stránke cookies.
Viac informácií OK Nesúhlasím