Využitie vojenských kasární

Bývalé vojenské kasárne "Kasárne Spojovacieho vojska Nové Mesto nad Váhom" na Bzinskej ulici boli vybudované v roku 1938. Kasárne fungovali skoro 60 rokov, ich brány sa zavreli pred približne 15 rokmi. Skončením povinnej vojenskej služby na Slovensku v roku 2005 sa využitie kasární končilo. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky ako správca tohto nehnuteľného majetku dlhé roky nenašlo kupcu a tak ponúklo bezodplatný predaj tohto prebytočného majetku mestu. Mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí MsZ 26. januára 2010 jednohlasne schválili bezodplatný prevod vlastníctva a mesto Nové Mesto nad Váhom tak dostalo "darom" majetok podľa znaleckého posudku v hodnote 10 miliónov €.

 

Po prevode tohto nepotrebného majetku štátu na mesto sa začali objavovať zaujímavé návrhy na využitie týchto priestorov: vysoká škola, domov dôchodcov, skatepark (vybudovaný v priestoroch vojenských skladov na ul. Banská), zdravotné stredisko, nákupné stredisko či bytovky a pozemky pre rodinné domy.

Prvým objektom, ktorý prešiel rekonštrukciou v roku 2010 je budova na parcele 3854/68, určená pre potreby štátnej polície. Sídli tu Obvodné oddelenie PZ v Novom Meste nad Váhom, oddelenie dokladov a evidencia vozidiel.

 

Bytový dom s nájomnými bytmi

V roku 2014 mesto predalo vo verejnej obchodnej súťaži 5-podlažnú budovu na parcele 3854/69 firme Stabilit z Nového Mesta nad Váhom za 500 000 €, ktorá má tento objekt prestavať na byty pre mladé rodiny. Uznesením MsZ sa zaviazalo mesto spätne odkúpiť tieto byty, zmluvné strany sa dohodli na cene budúcej kúpy vo výške 1,8 milióna € bez DPH. Vzniknúť tu má 49 nájomných bytov (1-,2-,3-izbových) s priemernou obytnou plochou okolo 50 m2. O kvalite týchto nájomných bytov budeme vedieť viac až po ich obsadení prvými podnájomníkmi.

Športový areál - telocvičňa, tenisové kurty, workout

Na týchto záberoch môžete vidieť ako sa nevyužívaním zbytočne ničia športoviská. V areáli bývalých vojenských kasární sa nachádza telocvičňa, tenisové kurty. Pred pár rokmi tu bolo ešte malé jednoduché workoutové ihrisko (viď foto). O tieto priestory mali záujem Martin Durdík a Igor Zelenay, ktorých zámerom je vybudovať tu komplexný moderný športový areál pozostávajúci z antukových dvorcov s tribúnami a viacúčelových ihrísk a ihrísk určených na tenis, futbal, basketbal, volejbal a pod. s umelým povrchom, ktorý by slúžil pre športové vyžitie občanov mesta i širokej verejnosti. Objekt telocvične by plnil funkciu celoročného využitia. Pri rekonštrukcii sa uvažovalo, že smerom k tenisovým kurtom by bola presklená stena s vyhliadkovou terasou. Čo sa stalo s týmto projektom, zatiaľ neviem, ale dodnes sa na objektoch nič nerobí.

Kino

Možno ste niektorí ani nevedeli, že takýto objekt sa nachádza v kasárňach. Áno, ako môžete vidieť, kino je v zachovalom stave, je tu však potrebná veľká investícia na opätovné využívanie.

V objekte vedľa bývalého kina sa nachádza budova, ktorá bola predaná a v súčasnosti sa rekonštruuje za účelom zriadenia zdravotného strediska - stomatologickej ambulancie a zubnej chirurgie.

Predané boli aj ďalšie dva objekty pri vchode do kasární zo Bzinskej ulice. Prvý, väčší objekt, bol predaný firme LUCAB, s.r.o. so sídlom v Prievidzi za 299 000 €, mal by byť prestavaný tiež na bytové jednotky. Objekt "Ošetrovňa" so súpisným číslom 6325 kúpil Ing. Miroslav Zehetner a Ing. Tatiana Zehetnerová od Ministerstva obrany SR.

Všetky doposiaľ nevyužívané objekty chátrajú, ich vybavenie sa rozkráda čo môžete vidieť aj na záberoch na stránke www.nmnv.sk z rokov 2010-2014. V objektoch zadnej časti kasární nenájdete už takmer nič: zo stien sú povytrhávané káble, všade je rozhádzaný zničený nábytok, na mnohých miestach je narušená strecha. Postupne tam miznú technológie na vykurovanie, inštalácie, armatúry,...

Doposiaľ voľné objekty v prednej časti kasární sú na predaj, ďalšie sú v prenájme - strelnica (na prenájom) a o využití ostatných objektov na oddelení správy majetku Mestského úradu mi nevedeli povedať.

      

{fcomment}

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates
Pre Váš lepší používateľský zážitok používame na tejto stránke cookies.
Viac informácií OK Nesúhlasím