Viac zelene v meste a jej údržba

V poslednom období začalo v Novom Meste nad Váhom ubúdať v dôsledku výstavby nových parkovacích plôch množstvo zelene. Tento fakt by som chcel zvrátiť práve obnovou zelene jednak na sídlisku Rajková, kde chcem vytvoriť čisté, udržiavané a kosené trávniky, vysadiť nové stromy a na miesto niektorých rýchlorastúcich a neestetických kríkov, tují vysadiť nové. Aby zostali trávniky čisté, je nutné pre psíčkarov vyhradiť miesto, kde by mohli venčiť svojich psov. Viac zelene by mnohí určite uvítali aj na námestí, pri ktorého rekonštrukcii v rokoch 2001-2005 sa s trávnatými plochami veľmi nepočítalo (námestie má mať pôvodnú historickú podobu). A tak zeleň na námestí tvorí iba 5 starších stromov v kamennej či betónovej dlažbe, 50 nových listnatých stromov s guľovým tvarom koruny a niekoľko kvetináčov. Jedinou upravovanou trávnatou plochou je súkromný pozemok medzi Prima bankou a cukrárňou, kde kedysi stál známy Bergerovec. V letných mesiacoch počas horúčav zažívajú ľudia peklo na námestí. Pomôcť mala fontána, ktorá tu bola počas rekonštrukcie vytvorená. TSM chodia v takýchto prípadoch aj polievať námestie. Ľuďom tu však chýba zeleň, ktorá tu ešte pred rekonštrukciou námestia bola.

Porovnajte si námestie v Novom Meste nad Váhom pred rekonštrukciou (2001), po rekonštrukcii (2012) a zrekonštruované námestie v Starej Turej (2008 a 2014).

  

V rámci mesta majú údržbu zelene na starosti Technické služby mesta, ktoré sa snažia kosiť podľa možností všetky trávniky pravidelne. V prípade úpravy zelene pri cestných komunikáciách sa strihanie robí 2x do roka alebo v prípade potreby. Istý čas som sa v rámci voľného času dal do údržby okolia svojho paneláka na Rajkovej. TSM boli súčinné ochotné pomôcť a zabezpečili mi dovoz hliny aj dodanie trávnej zmesi. Okolie som upravoval, polieval, čistil od odpadkov a cigaretových ohorkov a v rámci možností a na svoje náklady aj kosil. Ako môžete vidieť na fotografiách, malo to svoj význam. Stretol som sa najmä s pozitívnymi reakciami susedov, ale aj s takými, že prečo to robím, aj tak sa to hneď zničí. Aj ničili, hlavne v prvých dňoch a týždňoch, kedy boli tieto miesta ohradené aj s osadenou tabuľkou s upozornením na čerstvý výsev trávy. Približne rok som v údržbe pokračoval až prebrali iniciatívu opäť TSM a začali to kosiť. Dobré rady na záver: Zapojte sa aj vy do úpravy svojho okolia. Nenechajte sa odradiť inými. Nespoliehajte sa len na prácu TSM. Spravte niečo aj vy pre svoje mesto.

{fcomment}

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates
Pre Váš lepší používateľský zážitok používame na tejto stránke cookies.
Viac informácií OK Nesúhlasím