Podpora kultúry

Kultúra v Novom Meste nad Váhom posledné roky veľmi upadala. Hoci idú na kultúru nemalé prostriedky (dotácia mesta na podporu kultúry 25 650 € + 35 260 € na mestské kultúrne akcie), zrekonštruovala sa budova Mestského kultúrneho strediska aj interiér a sedenie v divadelnej sále (cez 100 tisíc €) a koná sa tu čoraz viac zaujímavých divadelných predstavení, filmových premietaní či iných spoločenských a hudobných podujatí a výstav, Novomešťania zjavne nemajú záujem o kultúru. Vidieť to na účasti ľudí na podujatiach či premietaniach, ktoré sú bezplatné (Bažant kinematograf) a ktoré sú platené (Halina Pawlowská). Výnimkou boli v tomto roku predstavenia: Radošinské naivne divadlo, Duo Jamaha a Veselá trojka, ktoré boli vypredané. Od školských čias si pamätám, ako sme chodili viac do Domu umenia v Piešťanoch ako do Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom. Paradoxom je, že väčšina ľudí chodí na kultúru radšej do iných miest, kde to kultúrnymi podujatiami kde sa koná viac kultúrnych - hudobných a filmových - festivalov ako napríklad Artfilm Trenčín/Trenčianske Teplice, CityFest Piešťany a iné. Možno je to problém výchovy, škôl, peňazí, nedostatku voľného času, možno je to kvôli nejakej averzii a predsudkom k danému podujatiu, že to nie je pre ich vekovú kategóriu alebo ich to nebude zaujímať. V Novom Meste to kultúrou žije najmä v apríli, kedy sa koná prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami domácej a zahraničnej dramatickej tvorby o poslaní a postavení ženy v spoločnosti - Festival Aničky Jurkovičovej, v lete počas konania podujatia "Leto s hudbou" skôr pre staršiu generáciu a v septembri počas Novomestského jarmoku. Pred niekoľkými rokmi to tu ožívalo mnohými letnými festivalmi na Zelenej vode, tie sa zredukovali už iba na menšie podujatia - Open Jazz Fest, hip-hopový festival Element music festival a menšie diskotéky.

Kino Považan - novomestské kino sa za posledné roky zmenilo niekoľkonásobne k lepšiemu. Presťahovanie z neútulných priestorov v roku 2011 do budovy Mestského kultúrneho strediska, zlepšenie ozvučenia, následná digitalizácia kina, rekonštrukcia sedadiel a správny výber filmov konečne naštartovali záujem divákov o filmové premietania v Kine Považan. Kvalita služieb sa zvýšila aj predajom vstupeniek cez stránku kina od februára 2014 a umiestnením automatu na nápoje.

A ako si predstavujem podporu a rozvoj kultúry v našom meste?

V prvom rade finančne. S väčším balíkom môžu organizátori spraviť zaujímavejší program napr. na jarmoku môžu byť lepšie hudobné skupiny alebo speváci/speváčky. Takisto miestnym hudobníkom by sa malo dostať viac pozornosti a ponúknuť im priestor hrať na pódiu na námestí počas roka.

Druhou najdôležitejšou podporou kultúry je propagácia, ktorá tu je momentálne na mizernej úrovni. Marketing je úplne zlý. Na mojej stránke www.nmnv.sk alebo fanpage na Facebooku www.facebook.com/nmnvsk sa snažím podporovať podujatia rôzneho druhu zverejňovaním a zdieľaním plagátov, udalostí a tlačových správ (www.blog.nmnv.sk). Internetová a najmä facebook-ová propagácia býva vo väčšine prípadov úspešnejšia ako printová alebo billboardová. Záleží však od druhu podujatia a cieľového návštevníka.

{fcomment}

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates
Pre Váš lepší používateľský zážitok používame na tejto stránke cookies.
Viac informácií OK Nesúhlasím